Jesteś kobietą i jesteś w tym niesamowita!

piątek, marca 08, 2019

Co to znaczy być kobietą? Jaka jest definicja kobiecości i czy taka definicja w ogóle istnieje? Zdarzyło Wam się kiedyś nad tym zastanawiać?

CZERWONA POMADKA I WYSOKIE OBCASY
Gdyby kierować się słownikiem, to "kobiecość - zespół cech fizyczno-umysłowych charakteryzujących kobietę". Bardzo ogólne stwierdzenie, z którym nie mogę się nie zgodzić - to nie tylko wygląd, kobiecość jest przede wszystkim w nas. Ale kto decyduje, które cechy pasują, a które nie? Kobiecość to pojęcie wykreowane m.in. przez media i tradycje. Uważam, że nie ma jednego, obowiązującego wytłumaczenia dla tego hasła. Każda z nas tworzy swoją własną definicję kobiecości i duży wpływ na to, jak będzie ona wyglądać ma z pewnością nasze dzieciństwo oraz sposób wychowania.
A jak ja wyobrażałam sobie bycie kobietą, gdy byłam mała? Dla mnie dorosłość była ściśle związana z eleganckimi ubraniami, nienagannym makijażem, pracą w jakiejś ogromnej korporacji... No wiecie, taka współczesna businesswoman w szpilkach Louboutin, czerwonej pomadce i dużym aucie. Raczej nie marzyłam o byciu księżniczką. A jak wyglada rzeczywistość? No cóż, jeszcze wiele może się zmienić, bo mam dopiero 22 lata, ale moja codzienność zdecydowanie mija się z wyobrażeniami, które miałam jako dziewczynka - szpilki zakładam tylko od święta, a czerwoną szminkę odważyłam się nałożyć pierwszy raz na usta stosunkowo niedawno. Czy jest mi z tego powodu źle i uważam, że ujmuje to w jakiś sposób mojej kobiecości? Ani trochę.
NIE MUSISZ SPEŁNIAĆ CUDZYCH OCZEKIWAŃ
To, co chcę, żebyście zapamiętały z tego tekstu, to przede wszystkim fakt, że nie jesteście stworzone po to, aby spełniać cudze oczekiwania. Oczywiście nie należy popadać ze skrajności w skrajność i dostrzegać wyłącznie czubek własnego nosa, ale nie czujcie, że musicie robić coś tylko dlatego, że społeczeństwo od Was tego wymaga. I mimo że ten post jest przede wszystkim dla i o kobietach, to ta zasada jest uniwersalna. 
Na płeć żeńską nakłada się z góry wiele obowiązków, krążą wokół nas dziesiątki stereotypów i... to się prawdopodobnie nigdy do końca nie zmieni. Mimo że świat idzie do przodu, zacierają się granice, znikają podziały i przekonania, że kobiety są słabsze, nieporadne, a ich miejsce jest w kuchni, to nigdy całkowicie nie uwolnimy się od schematów. Dlatego tak ważne jest, żeby być sobą i żyć w zgodzie ze sobą. Same definiujecie siebie, nie bójcie się przecierać nowych szlaków! Nikt nie przeżyje życia za Was, więc nie pozwólcie się podporządkować, ale też nie zgubcie po drodze pokory. Bez względu na to, czy chcesz zajmować się domem, robić karierę za oceanem czy nie masz sprecyzowanych planów... Bez względu na to, czy jesteś gruba, chuda, masz długie włosy, zielone albo nie masz ich wcale - podbijaj świat na swój własny sposób i bądź z siebie dumna. Małymi kroczkami prosto do celu. Doceniaj swoje sukcesy, nie zapominaj o przyjemnościach i wyciągaj wnioski z porażek. Nie bój się sięgać po swoje tylko dlatego, że ktoś mówi "kobiecie nie wypada".
JESTEŚ NIESAMOWITA I NIGDY NIE ZOSTANIESZ SAMA
Czasem może wydawać Ci się inaczej, ale przecież masz miliony przybranych sióstr na całym świecie! Nie dostrzegajmy w sobie rywalek, a potencjalne przyjaciółki. KOBIETY SĄ NIESAMOWITE. Jesteśmy specjalistkami od multitaskingu, potrafimy słuchać jak nikt inny, mamy świetne wyczucie stylu, możemy być kim tylko zapragniemy... Kobiecość nie ma granic. Powinnyśmy się wspierać, szerzyć pozytywną energię i przypominać sobie o tym w chwilach słabości! W tym wyjątkowym dniu chciałabym nam wszystkim życzyć, żebyśmy były dla siebie dobre. Tak po prostu, bez powodu i nie tylko sporadycznie. Nie uważasz, że świat byłby dużo piękniejszy, gdybyśmy traktowały się jak siostry?

Jeśli macie ochotę poznać inny punkt widzenia, to zapraszam Was do kilku cudownych dziewczyn, u których również pojawił się (lub dopiero się pojawi!) post na temat kobiecości. Odwiedźcie Ala ma kota, Agnieszkę szerzej znaną jako aGwer, Paulinę z Simplistic, Agatę Hellojza about beauty, a także Basia blog, Agata ma nosa oraz Beautypedia Patt i nie zapomnijcie o Beacie, czyli MrsGasky!

You Might Also Like

8 ♥

 1. Piękny wpis! Bardzo bym chciała, żeby kobiety traktowały się cały rok dobrze i z szacunkiem, żeby były dla siebie siostrami. W rzeczywistości różnie z tym bywa. Warto takie zmiany zacząć od siebie ;)
  Jeżeli chodzi o stereotypy, to również ważna kwestia. Teraz wiele kobiet robi karierę, sama mam prawie 30stkę i nie mam dzieci, ani ślubu. Lubię jednak gotować i zajmować się domem, więc można to wszystko sprawnie połączyć. Szanuję swoje koleżanki prezeski oraz te, które zostały z dziećmi. W każdym z tych zadań są niesamowite i wymaga to od nich wiele poświęceń i pracy ;)
  Wszystkiego dobrego z okazji Dnia Kobiet! Samych spełnionych marzeń!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całkowicie się zgadzam, niech każdy się spełnia i robi to, co mu odpowiada <3 Podziwiam kobiety, które są w stanie opiekować się domem i dziećmi, pracować, a do tego jeszcze znajdują czas dla siebie..
   Ja cały czas czuję presję czasu, ale staram się po prostu żyć w zgodzie ze sobą, a nie skupiać na tym, co według innych powinnam robić. Super, że Ty też!
   Dziękuję i wzajemnie!

   Usuń
 2. Piękny wpis! <3
  Ja podobnie, jak Agata, przed trzydziestką, bez męża, bez dzieci, bez ślubu i jakoś niespecjalnie jest mi to teraz w głowie. Jak przyjdzie pora, to przyjdzie pora. Nie zmienia to jednak faktu, że zawsze staram się jak mogę, aby wszyscy czuli się dobrze w moim towarzystwie.
  Bardzo się cieszę, że wzięłaś udział i ogromnie dziękuję! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wierzę, że co ma być to będzie i nie ma co się spieszyć ;) Najważniejsze, że jesteś szczęśliwa!
   Też się cieszę i dziękuję za zaproszenie <3

   Usuń
 3. Bardzo podoba mi się Twój wpis!
  Mądre słowa, we wszystkim się z Tobą zgadzam. Fakt, że świat byłby piękniejszy, gdyby kobiety ze sobą nie rywalizowały, kobiety są siłą i nadzieją dla świata, musimy się ze sobą jednoczyć. 🙂

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny wpis!
  Tak bardzo mocno zgadzam się z tym, że kobieta (w ogóle - człowiek!) powinna się realizować w dokładnie taki sposób, na jaki ma ochotę. Spełniać oczekiwania WŁASNE, nie cudze, nie oglądać się na innych, na to co wypada lub czego nie wypada.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nawet nie wiesz jak bardzo zgadzam się z tym zdaniem: "(...) nie jesteście stworzone po to, aby spełniać cudze oczekiwania." TAK BARDZO!
  Niesamowity tekst, dziękuję Ci za niego - świetna robota! :)

  OdpowiedzUsuń

Kontakt

Masz jakieś pytanie? Napisz na
beautically@gmail.com

Na wszystkie wiadomości staram się odpowiadać w ciągu 24 godzin.

Polub Beautically na Facebook'u